• Ligasponsorer

Tisdag Tis 13 Augusti Aug
Torsdag Tor 15 Augusti Aug
Tisdag Tis 20 Augusti Aug
Onsdag Ons 21 Augusti Aug
Tisdag Tis 11 Augusti Aug
Torsdag Tor 13 Augusti Aug
Tisdag Tis 18 Augusti Aug
Torsdag Tor 20 Augusti Aug
Tisdag Tis 25 Augusti Aug
Tisdag Tis 1 September Sep
Tisdag Tis 8 September Sep
Tisdag Tis 15 September Sep
Tisdag Tis 22 September Sep
Onsdag Ons 23 September Sep
Tisdag Tis 11 Maj Maj
Tisdag Tis 18 Maj Maj
Torsdag Tor 27 Maj Maj
Tisdag Tis 1 Juni Jun
Tisdag Tis 8 Juni Jun
Tisdag Tis 15 Juni Jun
Tisdag Tis 22 Juni Jun
Tisdag Tis 29 Juni Jun
Tisdag Tis 20 Juli Jul
Tisdag Tis 27 Juli Jul
Torsdag Tor 5 Augusti Aug
Tisdag Tis 10 Augusti Aug
Tisdag Tis 17 Augusti Aug
Torsdag Tor 26 Augusti Aug

Inför Piraterna - Masarna

26 maj 2019 15:00
Lagledarnas ord

Inför Piraterna - Masarna


Ny vecka och ny hemmamatch. Den här gången ställs vi mot Masarna från Avesta, ett lag som precis som oss överraskat ordentligt i inledningen på säsongen och tagit fyra av sex möjliga poäng.

Om vi börjar med att titta lite närmare på våra motståndare så är det ett lag som är byggt på precis samma sätt som vårt lag. Ett relativt jämnt lag från 1-7 med Antonio som den stora härföraren och som tillsammans med Kim Nilsson drar ett tungt lass. Både Kim och Antonio trivs bra på vår bana, det vet vi sedan tidigare. Masarna formerar sig som de senaste matcherna med Martin Smolinski och David Bellego på reserven. Fransmannen Bellego är en riktig fighter och han sa efter fjolårets Diamond Cup att han verkligen gillade vår bana.

Den stora frågan är väl om Aleksandr Loktayev dyker upp eller om det blir R/R på honom även denna match. Han körde för Ostrow i söndags och tog 12+1 så om han är med i laget är det en klar förstärkning för Masarna.

Vi i Piraterna gör inga ändringar sedan förra hemmamatchen mot Rospiggarna utan fortsätter på den inslagna vägen med Mikkel, Linus och Niels som heatledare, flankerade av Kai och Pawel. Bröderna Davidsson bildar återigen reservpar. Kaczmarek och Bergström står utanför laget, men båda står redo om något händer innan matchstart.

Nu hoppas vi på att ni i publiken sluter upp ordentligt och hjälper oss fram till en ny seger. Innan seriestarten trodde många av experterna att både Masarna och Piraterna skulle kriga i botten av tabellen. Men Masarna blir en riktigt svår nöt att knäcka så vi behöver verkligen ert stöd.

Väl mött på Probaco Arena på ordinarie Elitserietid, Tisdag 19.00.

Vårt lag:

  1. Mikkel Michelsen
  2. Kai Huckenbeck
  3. Linus Sundström
  4. Pawel Przedpelski
  5. Niels-Kristian Iversen (K)
  6. Daniel Davidsson
  7. Jonas Davidsson

Med vänlig hälsning

Fredrik & Jerry